معتبرترین و بهترین قالیشویی کرج - قالی شویی کرج

خطوط ویژه

روش پاک کردن لکه انار از روی فرش

چگونه لکه انار را از روی فرش پاک کنیم؟

برای شما هم پیش آمده است که در زمان راه رفتن یک یا چند دانه انار زیرپایتان له شده باشد؟ انار یکی از میوه هایی است که امکان افتادن دانه های آن بر روی فرش وجود دارد. در بسیاری از مواقع خصوصا زمان هایی که کودکان در حال خوردن انار باشند امکان افتادن دانه های آن و ایجاد لکه بر روی فرش وجود دارد. این لکه جزو لکه هایی است که بهتر است هر چه سریع تر از روی فرش پاک شود. درصورتیکه لکه ناشی از افتادن اناد بر روی فرش برای مدت طولانی روی فرش شما وجود دارد به راحتی امکان پاک کردن آن نمی باشد. در این زمان بهتر است از یک خدمات قالیشویی معتبر در کرج، تهران، رشت، خراسان و هر نقطه دیگری که ساکن هستید برای پاک کردن لکه انار از روی فرش کمک بگیرید.

پاک کردن لکه انار از روی فرش

مراحل پاک کردن لکه انار از روی فرش

 • مرحله۱: سرعت عمل داشته باشید.

پاک شدن لکه آب انار از روی فرش تا حد زیادی به سرعت عمل شما مرتبط است. آب انار به دلیل وجود ترکیبات خاص در آن به سرعت جذب الیاف فرش می شود. بهتر است بلافاصله بعد از ریختن آب انار روی فرش بوسیله یک دستمال تمیز یا دستمال کاغذی تا جای ممکن آب انار را از فرش جذب کنید. توجه داشته باشید که دستمال را بر روی لکه فشار دهید و از کشیدن آن به چپ و راست بپرهیزید زیرا این کار باعث پخش شدن لکه می شود.

 • مرحله ۲: شوینده مناسب را انتخاب کرده و لکه را پاک کنید.

در مرحله بعد یک شوینده ملایم و فاقد مواد سفید کننده قوی را در آب حل کرده و بوسیله یک دستمال یل اسفنج تمیز لکه را از روی فرش پاک نمایید. دقت داشته باشید که قبل از استفاده از شوینده مورد نظر روی بخش کوچکی از فرش تست انجام دهید تا از عدم آسیب رسانی به فرش و رنگ پس دادن فرش مطمئن شوید. سپس شوینده را روی لکه بکار ببرید. برخی از شوینده های مناسب برای پاک کردن این لکه عبارتند از:

 1. پودر ماشین لباسشویی: اگر قصد استفاده از پودر ماشین لباسشویی را دارید بهتر است آن را روی لکه ریخته و کمی به آن زمان دهید تا لکه را پاک کند. سپس برای برداشتن پودر و پاک کردن لکه اقدام کنید.
 2. آب و سرکه: استفاده از آب و سرکه هم می تواند برای پاکسازی لکه انار مفید باشد. سرکه را در آب ریخته و بوسیله یک پارچه تمیز آن را روی لکه زده و کمی صبر کنید. سپس لکه را پاک کنید.
 3. استفاده از جوش شیرین: جوش شیرین نیز یکی از بهترین شوینده های خانگی است که برای پاک کردن انواع لکه ها کاربرد دارد. برای پاک کردن لکه انار بعد از ایجاد روی فرش جوش شیرین را بلافاصله روی لکه ریخته و کمی صبر کنید. سپس جوش شیرین را جمع کنید و با یک دستمال آغشته به محلول جوش شیرین و آب لکه را از بیرون به سمت مرکز آن تمیز کنید.
 • مرحله۳: فرآیند را تکرار کنید.

اگر لکه پاک نشده بود می توانید مرحله ۲ را تکرار کنید و این کار را تا زمان پاک شدن کامل لکه ادامه دهید.

 • مرحله ۴: فرش را آبکشی نمایید.

بعد از پاک شدن کامل لکه محل لکه را به طور کامل از مواد شوینده پاک کنید. ماندن مواد شوینده در داخل فرش روند فرسایش و پوسیدگی فرش را سرعت می بخشد و ممکن است به رنگ و الیاف آن آسیب برساند.

 • مرحله ۵: فرش را خشک کنید.

در مرحله آخر به فرش را تا جای ممکن بوسیله دستمال خشک کرده و در محلی با تهویه مناسب قرار دهید. توجه داشته باشید که برای خشک شدن نیازی به قرار دادن فرش در مقابل نور خورشید نیست. این کار ممکن اس رنگ فرش را تغییر دهد.

پاک کردن لکه انار از روی فرش

نکات مهم برای پاک کردن لکه انار از روی فرش

 • سرعت عمل برای پاک کردن این لکه مهمترین نکته است.
 • پاک کردن لکه انار و آب زرشک از روی فرش از جمله کارهای پر زحمت و دشوار است. بهتر است در صورتیکه لکه با روش های خانگی برطرف نشد از یک قالیشویی معتبر کمک بگیرید.
 • از استفاده از شوینده ها و سفید کننده های خیلی قوی برای پاک کردن لکه انار خودداری کنید. این کار ممکن است به فرش شما آسیب برساند.

پاک کردن لکه انار از روی فرش

:نتیجه گیری

پاک کردن لکه انار در خانه کاری نسبتا دشوار است این لکه ازجمله لکه های سرسخت است که به راحتی پاک نمی شود. اگر فرش شما از جمله فرش هایی باشد که در اثر شستشو رنگ پس می دهد پاک کردن این لکه برای شما سخت تر هم خواهد بود و بهتر است به جای بکار گیری روش های خانگی از یک قالیشویی مجاز کمک بگیرید. با رعایت نکات موجود در این مقاله می توانید لکه انار را کاملا از فرش پاک کنید.

برچسب: پاک کردن لکه انار، لکه اناز را چگونه از فرش پاک کنیم؟، آب انار روی فرش را چگونه پاک کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *