معتبرترین و بهترین قالیشویی کرج - قالی شویی کرج

خطوط ویژه

علت رنگ دادن فرش دستبافت و ماشینی چیست؟

علت رنگ دادن فرش بعد از شستشو چیست؟

فرش ها از الیاف مختلفی تشکیل شده اند و  کیفیت رنگ رزی متفاوتی دارند. بنابراین بسیاری از آنها در زمان شستن رنگ پس میدهند. برخی از آنها بعد از شسته شدن به دلیل ترکیب شدن این رنگ ها با یکدیگر درخشندگی و زیبایی اولیه خود را از دست میدهند. اما آیا رنگ دادن فرش نشان از کیفیت پایین مواد اولیه بکار رفته در آن است؟ آیا روشی وجود دارد تا از رنگ دادن فرش ها جلوگیری شود؟

 

علت رنگ دادن فرش دست بافت و ماشینی چیست؟

علل مختلفی برای رنگ دادن فرش دستباف و ماشینی وجود دارد. عواملی مثل بی کیفیت بودن نخ و رنگ بکار برده شده در آن وانتخاب روش شستشوی نامناسب است.

  • جنس الیاف و نوع رنگ:

انواع مختلفی از الیاف در بافت فرش بکار میروند. فرش های دستبافت از الیاف طبیعی پشم و گاهی ابریشم بافته میشوند. یکی از علل اصلی رنگ پس دادن آنها وجود مواد طبیعی است. نکته حائز اهمیت در الیاف طبیعی کیفیت پشم و رنگ بکار رفته در آن است. تقریبا بیش از هشتاد درصد فرش های دستبافت در زمان شستشو رنگ پس میدهند.

رنگ دادن فرش دستبافت

  • مواد نامناسب برای شستشو:

فرش های دستبافت باتوجه به اینکه از الیاف طبیعی تشکیل شده اند بسیار حساس هستند. انتخاب شوینده ملایمی که به بافت فرش آسیب نرساند بسیار مهم است. شوینده های قوی امکان ترکیب رنگ ها را بیشتر میکند و ممکن است ظاهر فرش را خراب کنند.

رنگ دادن فرش دستبافت

فرش های ماشینی احتمال رنگ دهی کمتری دارند. اما آنها نیز باتوجه به جنس الیاف بکار رفته در بافت ممکن است گاهی رنگ دند.

راه های جلوگیری از رنگ دادن فرش

  • تست رنگ:

برای این کار یک پارچه نخی رنگ روشن را مرطوب کرده و با فشار در یک قسمت گوشه ای فرش یا مناطق دیگر آن بکشید. اگر پارچه رنگ گرفت به این معنی است که فرش شما در زمان شستشو رنگ پس خواهد داد.

  • استفاده از آب ولرم رو به سرد برای شستشو

از آب داغ برای شستن فرش و قالیهای خود استفاده نکنید. آب داغ احتمال ترکیب رنگ را افزایش میدهد.

چگونه فرش رنگ گرفته را اطلاح کنیم؟

  • ماست و هیدروسولفیت

برای اینکار میتوانید از ترکیب ماست ترش و هیدرو سولفیت استفاده کنید. توجه داشته باشید تا حد امکان از ماست چکیده استفاده کنید. این ترکیب را چند دقیقه روی فرش قرار داده و سپس پاک کنید. برای قرار دادن این ترکیب بر روی فرش از قلمو استفاده کنید و قلمو را در جهت خواب فرش حرکت دهید. بهتر است بعد از پاک کردن ترکیب از سشوار برای خشک کردن سطح فرش استفاده کنید.

  • ترکیب سرکه، نمک ( جوش شیرین) و آب

استفاده از این ترکیب برای پاکسازی بخش های روشن فرش متداول تر است. محلول فوق را بوسیله برس بر روی سطوح روشن رنگ گرفته بزنید. ت.جه داشته باشید که این کار را به آرامی انجام دهید تا لکه پخش نشود. درصورتیکه رنگ گرفتگی فرش شما زیاد است، روشهای خانگی کاربرد زیادی ندارد و بهتر است از خدمات قالیشویی معتبر استفاده کنید.

رنگ دادن فرش دستبافت

حرف آخر

ترکیب شدن رنگ در فرش های دست بافت و ماشینی پدیده ای طبیعی است. بسیاری از فرش ها و یا قالیچه های دستبافت و ماشینی به علت جنس نخ و الیاف بکار رفته در آن و نوع روش رنگ رزی بکار رفته برای آنها رنگ میدهند. بنابراین شستشوی فرش برخی از فرش های ماشینی و اکثریت فرش های دستبافت در منزل با ریسک همراه است. بهتر است  قبل از اقدام برای شستن تست رنگ انجام شود و در صورت رنگدهی ، فرش و قالی به قالیشویی های معتبر و مجاز سپرده شوند.

قالیشویی خوشنام یکی از معتبرترین قالیشویی ها در کرج انواع خدمات لکه بری و پاکسازی فرش های رنگ گرفته را با بالاترین کیفیت برای مشتریان ارائه میکند.