معتبرترین و بهترین قالیشویی کرج - قالی شویی کرج

خطوط ویژه

علت رنگ دادن فرش دستبافت و ماشینی چیست؟

علت رنگ دادن فرش بعد از شستشو چیست؟

تا به حال با این مشکل رو به رو شده اید که روی فرش لکه هایی مثل لکه مواد غذایی، میوه ها مثل هندولنه و یا مداد شمعی و… ایجاد بشه؟ در این زمان چه می کنید؟ مثلا برای برطرف کردن لکه هندوانه از فرش چگونه می توان عمل کرد؟ در برخی موارد ممکنه به جز مشکل رفع کردن لکه با مشکل ترکیب شدن رنگ فرش در زمان شستشو هم رو به رو بشید. فرش ها از الیاف مختلفی تشکیل شده اند و  کیفیت رنگ رزی متفاوتی دارند. بنابراین بسیاری از آنها در زمان شستن رنگ پس میدهند. برخی از آنها بعد از شسته شدن به دلیل ترکیب شدن این رنگ ها با یکدیگر درخشندگی و زیبایی اولیه خود را از دست میدهند. اما آیا رنگ دادن فرش نشان از کیفیت پایین مواد اولیه بکار رفته در آن است؟ آیا روشی وجود دارد تا از رنگ دادن فرش ها جلوگیری شود؟

علت رنگ دادن فرش دست بافت و ماشینی چیست؟

علل مختلفی برای رنگ دادن فرش دستباف و ماشینی وجود دارد. عواملی مثل بی کیفیت بودن نخ و رنگ بکار برده شده در آن وانتخاب روش شستشوی نامناسب است.

  • جنس الیاف و نوع رنگ:

انواع مختلفی از الیاف در بافت فرش بکار میروند. فرش های دستبافت از الیاف طبیعی پشم و گاهی ابریشم بافته میشوند. یکی از علل اصلی رنگ پس دادن آنها وجود مواد طبیعی است. نکته حائز اهمیت در الیاف طبیعی کیفیت پشم و رنگ بکار رفته در آن است. تقریبا بیش از هشتاد درصد فرش های دستبافت در زمان شستشو رنگ پس میدهند.

رنگ دادن فرش دستبافت

  • مواد نامناسب برای شستشو:

فرش های دستبافت باتوجه به اینکه از الیاف طبیعی تشکیل شده اند بسیار حساس هستند. انتخاب شوینده ملایمی که به بافت فرش آسیب نرساند بسیار مهم است. شوینده های قوی امکان ترکیب رنگ ها را بیشتر میکند و ممکن است ظاهر فرش را خراب کنند.

رنگ دادن فرش دستبافت

فرش های ماشینی احتمال رنگ دهی کمتری دارند. اما آنها نیز باتوجه به جنس الیاف بکار رفته در بافت ممکن است گاهی رنگ دند.

علت رنگ دادن فرش ماشینی چیست؟

رنگ‌های ماشینی با درجات مختلف کیفی تولید می‌شوند که گاها پس از شستشو رنگ پریدگی یا رنگ پس دادن در آنها دیده می‌شود:

استفاده از رنگ‌های ناپایدار یا نامناسب: اگر در فرآیند تولید از رنگ‌های ناپایدار یا نامناسب استفاده شده باشد، پس از شستشو ممکن است رنگ‌ها به طور ناخواسته انتقال یابند و به سایر بخش‌های فرش منتقل شوند.

عدم استفاده از ثابت‌کننده رنگ: ثابت‌کننده رنگها یا مواد ثبات‌دهنده رنگ از انتقال رنگها جلوگیری می‌کنند. اگر در فرش از مقدار کافی این مواد استفاده نشده یا کیفیت ضعیفی داشته باشند، رنگ‌پذیری و انتقال رنگ افزایش می‌یابد.

استفاده از آب گرم: آب گرم ممکن است باعث انتقال رنگها شود، به ویژه اگر رنگ‌های مورد استفاده حساس به حرارت باشند. در برخی موارد، شستشو با آب سرد به جای آب گرم می‌تواند از این مشکل جلوگیری کند.

عدم رعایت دستورالعمل شستشو: استفاده از مواد شوینده یا روش‌های نامناسب در فرآیند شستشو ممکن است منجر به انتقال رنگ‌ها شود. رعایت دقیق دستورالعمل تولیدکننده یا توصیه‌های متخصصان در این زمینه می‌تواند موثر باشد.

خرابی یا آسیب به رنگ‌ها در فرآیند تولید: هرگونه خرابی، آسیب یا نقص در فرآیند تولید ممکن است باعث انتقال رنگ‌ها و رنگ‌پذیری ناخواسته شود.

علت رنگ دادن فرش دستبافت چیست؟

فرش‌های دستبافت معمولا از مواد اولیه مرغوب و طبیعی بافته می‌شوند. این فرش‌ها علاوه بر کیفیت بالای بافت و طرح خاص اکثرا از مواد اولیه با درجه ممتاز بافته می‌شوند به همین دلیل عمر بیشتری دارد، اما گاها این نوع فرش پس از شستشو رنگ داده و قسمت‌های دیگر را با رنگ و بافت متفاوت درگیر رنگ ‌های ناخواسته می‌کند که این خود به چند دلیل کلی است. به طور کلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کیفیت پایین فرش: زمانی که فرش دستبافت با کیفیت پایین تولید می‌شود، استفاده از رنگ‌های نامرغوب و ثابت‌کننده رنگهای نامناسب می‌تواند باعث انتقال رنگ و کاهش مقاومت به شستشو شود. این مشکلات ممکن است ناشی از عدم رعایت استانداردهای تولید یا استفاده از مواد با کیفیت پایین در فرآیند ساخت باشند

تاثیر شستشو بر رنگ: فرآیند شستشو می‌تواند به طور مستقیم تاثیر بر رنگ فرش داشته باشد. فرآیند شستشوی فرش‌های دستبافت با حساسیت بیشتری صورت می‌گیرد و باید دقت و تجربه کافی برای این کار داشت. بعضی از فرش‌های دستبافت را هرگز نباید به روش سنتی شستشو داد و بلعکس. درک و فهم این مهم به عهده متخصصین در این زمینه است.

استفاده از مواد شوینده: مواد شوینده مورد استفاده در فرآیند شستشوی فرش دستبافت باید با دقت انتخاب شود تا به آن آسیب نرساند.

خشک کردن غیر اصولی:بعد از مرحله شستشو خشک کردن از مراحل مهم محسوب می‌شود اگر فرش به روش سنتی خشک می‌شود گاهی خشک کردن در زیر تابش مستقیم آفتاب باعث آسیب به رنگ می‌شود و گاهی درجه دستگاه‌های خشک کننده در قالیشویی‌ها باعث این عیب می‌شود.

استفاده از آب گرم: آب گرم حین شستشوی فرش دستبافت باعث آسیب به رنگ طبیعی می‌شود. اکثر فرشهای دستبافت به آب گرم حساس هستند.

در کل، رنگ‌دادن فرش دستبافت بعد از شستشو اغلب به دلیل ترکیبی از شستشو، استفاده از آب با دمای بالا، استفاده از مواد شوینده نامناسب و… در ظاهر فرش ایجاد می‌شود و باعث آسیب جدی می‌گردد. . بهترین راه برای جلوگیری از این مشکلات، انتخاب فرش‌های دستبافت با کیفیت بالا و از تولیدکنندگان معتبر است که از مواد مطمئن و رنگ‌های با کیفیت در ساخت فرش استفاده کنند.

راه های جلوگیری از رنگ دادن فرش

  • تست رنگ:

برای این کار یک پارچه نخی رنگ روشن را مرطوب کرده و با فشار در یک قسمت گوشه ای فرش یا مناطق دیگر آن بکشید. اگر پارچه رنگ گرفت به این معنی است که فرش شما در زمان شستشو رنگ پس خواهد داد.

  • استفاده از آب ولرم رو به سرد برای شستشو

از آب داغ برای شستن فرش و قالیهای خود استفاده نکنید. آب داغ احتمال ترکیب رنگ را افزایش میدهد.

چگونه فرش رنگ گرفته را اطلاح کنیم؟

  • ماست و هیدروسولفیت

برای اینکار میتوانید از ترکیب ماست ترش و هیدرو سولفیت استفاده کنید. توجه داشته باشید تا حد امکان از ماست چکیده استفاده کنید. این ترکیب را چند دقیقه روی فرش قرار داده و سپس پاک کنید. برای قرار دادن این ترکیب بر روی فرش از قلمو استفاده کنید و قلمو را در جهت خواب فرش حرکت دهید. بهتر است بعد از پاک کردن ترکیب از سشوار برای خشک کردن سطح فرش استفاده کنید.

  • ترکیب سرکه، نمک ( جوش شیرین) و آب

استفاده از این ترکیب برای پاکسازی بخش های روشن فرش متداول تر است. محلول فوق را بوسیله برس بر روی سطوح روشن رنگ گرفته بزنید. ت.جه داشته باشید که این کار را به آرامی انجام دهید تا لکه پخش نشود. درصورتیکه رنگ گرفتگی فرش شما زیاد است، روشهای خانگی کاربرد زیادی ندارد و بهتر است از خدمات قالیشویی معتبر استفاده کنید.

رنگ دادن فرش دستبافت

حرف آخر

ترکیب شدن رنگ در فرش های دست بافت و ماشینی پدیده ای طبیعی است. بسیاری از فرش ها و یا قالیچه های دستبافت و ماشینی به علت جنس نخ و الیاف بکار رفته در آن و نوع روش رنگ رزی بکار رفته برای آنها رنگ میدهند. بنابراین شستشوی فرش برخی از فرش های ماشینی و اکثریت فرش های دستبافت در منزل با ریسک همراه است. بهتر است  قبل از اقدام برای شستن تست رنگ انجام شود و در صورت رنگدهی ، فرش و قالی به قالیشویی های معتبر و مجاز سپرده شوند.

قالیشویی خوشنام یکی از معتبرترین قالیشویی ها در کرج انواع خدمات لکه بری و پاکسازی فرش های رنگ گرفته را با بالاترین کیفیت برای مشتریان ارائه میکند.