معتبرترین و بهترین قالیشویی کرج - قالی شویی کرج

خطوط ویژه

چگونه تا خوردگی فرش و موکت را ازبین ببریم؟

آیا می شود تا خوردگی فرش و موکت را ازبین برد؟

حل مشکل تا خوردگی و شکستگی فرش
حل مشکل تا خوردگی و شکستگی فرش

اگه ساکن خونه‌ای باشید که تو اون از پوشش سطحی فرش و موکت استفاده کردید حتما در زمان جابجایی یا تغییر دکوراسیون متوجه آسیب‌هایی در بعضی از قسمت‌های فرش و موکت خود شدید.

یکی از این آسیب‌ها که اگه قبل از شکل گرفتن یا تغییر حالت کلی اونو حل نکرده باشید تاخوردگی در بعضی قسمت‌های فرش یا موکته که سخت میشه به حالت صاف و بی‌مشکل اولیه اونو برگردونیم.

تو هر خونه‌ای مطمئنا بارها با این مسئله روبرو شدید و به دنبال راهکار برای حل این مشکل بودید چون دیدن ظاهر بد و برجستگیش گاها همیشگی میشه اگه چاره‌ای برای این مشکل بکار نگیریم.

این تاخوردگی معمولا به دلایل مختلفی ایجاد میشه، یکی از اون دلایل اندازه نبودن فرش یا موکت در ابعاد اتاق یعنی یا شکل اتاق قناصی دارد یا ابعاد فرش از اتاق گاها بزرگتر بوده و فرش یا موکت در بعضی نقاط با فشار یا زور جا شده و این خود باعث تاخوردگی و آسیب به فرش شده.

این اتفاق باعث تغییر شکل ناخوشایندی میشه که به دنبال اون کاهش کیفیت و عمر مفید فرش میاد.

هدف ما از نوشتن این مقاله اینه تا به شما کمک کنیم تا در جریان قرار بگیرید که به چه دلایلی این اتفاق می‌افته و در صورت بروز این اتفاق چه راهکارهایی رو پیش بگیریم تا این بدشکلی و تاخوردگی از بین بره.

بخش اول: علل تاخوردگی یاخم شدگی:

شکستگی فرش و روش ترمیم آن
شکستگی فرش و روش ترمیم آن

۱. شستشوی غیر اصولی:

استفاده نادرست از مواد شوینده ویا زیاده‌روی در مراحل شستشو و به دنبال اون خشک نشدن صحیح و اصولی فرش و موکت می‌تونه به تاخوردگی و خم شدگی فرش و موکت منجر شه.گاها دیده شده بعد از شستشو برای خارج شدن زودتر آب از بافت موکت و فرش اونو تا میزنن و تا چند ساعت به همین شکل می‌ماند. خشک شدن به این روش باعث شکل گرفتن فرش یا موکت به همان حالت و به اصطلاح شکستگی بافت فرش و موکت میشه که برای فرش بیشتر این اتفاق می‌افته چون وزن بیشتری داره و بافت‌ها تحت فشار بالا تاخورده میشن.

راه حل: برای حل این مشکل پیشنهاد میشه، اگه فرش رو به روش سنتی شستشو میدید بعد از اتمام مراحل شستشو و آبکشی کامل اونو بطور منظم و خیلی آرام لول کنید و روی سطحی بالاتر از زمین قرار بدید تا همه‌ی آب خارج شه و بعد پهن کنید تا با جریان هوا خشک شه.

۲. استفاده نادرست از مبلمان و سایر اشیاء:

از مهمترین دلایل ایجاد تا خوردگی روی بافت فرش و موکت،کشیدگی یا فشار ناهمگن از سمت مبلمان یا اشیاء دیگه‌اس که می‌تونه سطح بافت فرش و موکت رو خم کرده و تاخوردگی ایجاد کنه.

۳. تأثیرات حرارتی:

تغییرات دما و نور مستقیم آفتاب بر روی فرش و موکت می‌تونه باعث تغییر شکل و خم شدگی اونا شه.

۴. جابجایی و پوشش دادن نابجا:

وقتی به دلیل بزرگتر بودن فرش یا موکت برای یک اتاق یا فضای استفاده، اونو برای مدتی از قسمت‌های انتهایی تا میزنیم یا خم می‌کنیم، دیگه سخت میشه تا به حالت اولیه برگرده و تاخوردگی در اون ثابت می‌مونه.

بیشتر بخوانید: بهترین روش شستشوی فرش ماشینی در خانه

بخش دوم: چگونه با تاخوردگی و رد خم شدگی مقابله کنیم؟

۱. استفاده از روش‌های شستشوی مناسب:

استفاده از مواد شوینده ملایم و اجرای روش‌های شستشوی مناسب، ترجیحا استفاده از گروه‌های خدماتی و قالیشویی‌ها به عنوان مثال قالیشویی خوشنام برای انجام خدمات شستشوی فرش و موکت خود که با مشاوره تخصصی می‌توانند از تاخوردگی جلوگیری کرده و خم شدگی رو کاهش بدن.

۲. استفاده از پایه‌های محافظ:

ترجیحا چیدمان مبلمان رو اطراف فرش در نظر بگیرید تا پایه‌ها باعث آسیب به بافت فرش نشن اما در صورت قرار گرفتن پایه‌های صندلی یا مبلمان روی فرش و موکت، استفاده از پایه‌های محافظ یا پایه‌های ضخیم نرم و لاستیکی زیر مبلمانی‌که روی فرش قرار داره و همچنین اشیاء سنگین می‌تونه فشار ناهمگن رو تقسیم و از خم شدگی جلوگیری کنه.

۳. جلوگیری از تغییرات دما:

استفاده از پرده در مواجهه با نور مستقیم آفتاب و جلوگیری از تغییرات زیاد و کم دما و نرمال نگه داشتن شرایط دمایی تو خونه می‌تونه اثرات خم شدگی رو تا حدی کاهش بده.

۴. تعمیر و بازسازی:

در صورت ایجاد تاخوردگی یا خم شدگی، تعمیر و بازسازی توسط نیروی متخصص در قالیشویی‌ها یا… به احیای سطح فرش و موکت کمک می‌کنه.

یه راه حل دیگه هم که می‌تونید از اون برای از بین بردن تاخوردگی یا تغییر حالت فرشتون استفاده کنید،شستشوی کلی با دستگاه و انجام عمل چله‌کشی که خیلی تخصصی هست و اکثر قالیشویی‌ها و گروه‌های خدماتی از جمله قالیشویی خوشنام در اختیار دارند استفاده کنید که به این روش که فرش در مدت زمان مشخصی تحت کشش قرار میدن و بعد از اون بافت کاملا به حالت اولیه و بی‌مشکل خود برمی‌گرده.

فرش های تا خورده و شکسته ترمیم می شود؟
فرش های تا خورده و شکسته ترمیم می شود؟

نتیجه‌گیری:

با توجه به اهمیت نگهداری صحیح و انتخاب روش‌های مناسب برای پیشگیری و درمان تاخوردگی و رد خم شدگی، می‌تونیم زیبایی و طول عمر فرش و موکت رو حفظ کنیم. انجام اقدامات مناسب در زمینه نگهداری، شستشو و مراقبت، از آسیب به این سطوح جلوگیری می‌کنه و تضمین می‌شه که فرش و موکت‌های ما همیشه در شکل و زیبایی اصلی‌شون باقی بمونن.

اگر شما هم مثل خیلیا، با مشکل تاخوردگی فرش‌های زیبای خود مواجه شده و تمام تلاشتون رو برای رفع این مشکل بی‌نتیجه دیدین، اصلا نگران نباشید، گروه خدماتی ما در قالیشویی خوشنام بهترین قالیشویی کرج این مژده رو به شما میده که با تکیه به اعتماد مشتریان خود، تیم حرفه‌ای ما با سابقه و تجربه در زمینه تعمیر و بازسازی فرش، آماده است تا به شما کمک کند. با ارائه راهکارهای اصولی و مناسب بر اساس نوع فرش شما، تاخوردگی رو از بین ببریم و فرش شما روپس از رفع عیوب به شما در محل تحویل در کوتاهترین زمان و با کیفیت در خدمات برگردونیم. حالا با خیال راحت و اطمینان بالا، مشکل تاخوردگی فرش خود را به تخصص ما بسپارید و از خدمات حرفه‌ای ما بهره‌مند شوید.

سوالات متداول مردم:

سوال: در بافت فرش و موکت به چه دلایلی تاخوردگی ایجاد می‌شه؟

پاسخ: عوامل متعددی مثل استفاده نادرست از مواد شوینده، حرکت مکرر، و تأثیرات حرارتی می‌توانند تاخوردگی رو ایجاد کنند.

سوال: چطور می‌تونم از این تاخوردگی جلوگیری کنم؟

پاسخ: استفاده از مواد شوینده مناسب، قرار دادن پایه‌های محافظ زیر اشیاء سنگین، و جلوگیری از تغییرات زیاد دما می‌تونه کمک کننده باشه.

سوال: آیا استفاده از مواد شوینده قوی برای شستشو مضر هست؟

پاسخ: بله، استفاده از مواد شوینده قوی می‌تونه باعث آسیب و تاخوردگی شه؛ بنابراین، استفاده از مواد ملایم و مناسب توصیه می‌شه.

سوال: آیا تعمیراتی برای تاخوردگی فرش و موکت ممکنه؟

پاسخ: بله، در صورت تاخوردگی یا خم شدگی، تعمیرات و بازسازی توسط متخصصان می‌تونه به احیای فرش و موکت کمک کنه.