معتبرترین و بهترین قالیشویی کرج - قالی شویی کرج

خطوط ویژه

پاک کردن لکه مداد شمعی از روی فرش

آیا لکه مداد شمعی از فرش پاک می شود؟

لکه مداد شمعی روی فرش یکی از لکه هایی است که به دلیل ماهیت روغنی آن پاک کردن آن به راحتی امکان پذیر نیست و برای پاک کردن آن به اطلاعات کافی نیازمند هستیم. در صورتیکه برای پاک کردن این لکه ها اطلاعات کافی نداشته باشیم  ممکن است این لکه ها به راحتی پاک نشوند. در این صورت بهتر است از یک قالیشویی معتبر در کرج، تهران و یا هر منطقه دیگری که سکونت دارید کمک گرفته تا لکه به طور کامل پاک شود.

پاک کردن مداد شمعی از فرش

مراحل پاک کردن لکه مداد شمعی

 1. حذف بخش‌های جامد: در نخستین گام در صورتیکه بخش های جامدی از مداد شمعی روی فرش مانده است بهتر است بوسیله یک شی شبیه به چاقو و یا هر وسیله مناسب دیگری برداشته شود تا در زمان پاکسازی لکه موجب پخش تر شدن و گسترش لکه نشود.
 2. انتخاب شوینده مناسب: برای پاک کردن لکه مداد شمعی بهتر است قبل از هر کاری برچسب راهنمای فرش را مطالعه کنید تا از آنچه برای پاک کردن لکه مداد شمعی از روی فرش مناسب است را انتخاب کنید.
 3. پاک کردن لکه: بعد از انتخاب یک شوینده مناسب، پارچه ی مرطوبی را به شوینده آغشته کرده و بر روی لکه قرار دهید. می توانید در این مرحله از یک اتوی گرم برای جذب مداد شمعی به پارچه هم استفاده کنید. اگر مایل نیستید که از اتوی داغ استفاده نمایید دستمال آغشته به شوینده را برای مدتی روی لکه قرار دهید و سپس آن را برداشته و به آرامی لکه را پاکسازی کنید. درصورتیکه لکه پاک نشده بود این کار را تا پاک کردن کامل لکه ادامه دهید.
 4. خشک کردن محل لکه : بعد از پاک کردن کامل محل لکه را ابکشی و خشک کنید. در صورتیکه محل لکه به طور کامل خشک نشود منجر به ایجاد بوی نامطبوع در فرش می شود.
 5. استفاده از خدمات قالیشویی: در صورتیکه موفق به پاک کردن لکه نشده اید بهتر است از یک قالیشویی معتبر کمک بگیرید تا لکه را بوسیله روش های مخصوص به طور کامل پاک کنند.

بیشتر بخوانید: فرش شگی چیست؟

شوینده های مناسب برای پاک کردن لکه مداد شمعی از روی فرش

 1. الکل: الکل یک ماده شیمیایی موثر برای پاک کردن لکه‌های مداد شمعی است. برای استفاده، مقداری از الکل را روی لکه بریزید و با یک پارچه یا حوله نرم و تمیز، لکه را تمیز کنید. پس از اتمام، با آب شستشو دهید و فرش را به طور کامل خشک کنید.
 2. محلول سرکه سفید و آب: در صورتیکه الکل در دسترس شما نیست بهتر است که از یک شوینده در دسترس تر استقاده کنید. سرکه سفید یکی از پاک کندده های خانگی مهم و پر کاربرد است که در تمام خانه ها یافت میشود. دستمالی را به محلول سرکه و آب آغشته کرده و چند دقیقه روی لکه قرار دهید. سپس برای پاک کردن لکه اقدام کنید.
 3. ترکیب مایع ظرفشویی و آب: شوینده خانگی بعدی که بسیار کاربردی است مایع ظرفشویی است. یک دستمال مرطوب را به مایع ظرفشویی آغشته کرده و بر روی لکه بکشید. توجه داشته باشید که دستمال را با فشار روی لکه نکشید چون ممکن است باعث پخش شدن لکه شود.
 4. محلول جوش شیرین و آب لیمو: استفاده از جوش شیرین و آب لیمو نیز برای پاک کردن لکه بسیار کاربردی است. برای این کار جوش شیرین را در آب لیمو حل کرده و برای پاک کردن لکه روی لکه به آرامی بکشید. این کار را تا پاک شدن لکه تکرار کنید.

پاک کردن مداد شمعی از فرش

نکات مهم در زمان پاک کردن لکه مداد شمعی از فرش

 1. سرعت عمل داشته باشید: سعی کنید به سرعت برای پاک کردن لکه اقدام کنید. هر چه زودتر عمل کنید، احتمال پاک شدن کامل لکه بیشتر خواهد بود.
 2. آزمون سازگاری شوینده: قبل از استفاده از هر نوع شوینده یا روش شیمیایی، تست روی یک قسمت کوچک از فرش را انجام دهید. این کار به شما کمک می‌کند از آسیب به رنگ یا بافت فرش جلوگیری کنید. همچنین این کار رنگ دهی فرش در زمان شستشو را هم مشخص می کند.
 3. اثر بخشی شوینده: استفاده از شوینده‌های موثر و مناسب برای پاک کردن لکه مداد شمعی، مانند الکل، مایع ظرفشویی و محلول آب و سرکه، توصیه می‌شود. این شوینده‌ها عملکرد خوبی در پاک کردن لکه‌های مداد شمعی از فرش نشان داده اند.
 4. از فشار دست برای پاک کردن لکه استفاده نکنید: هنگام پاک کردن لکه، از حرکات آهسته استفاده کنید. استفاده از فشار زیاد ممکن است لکه را عمیق‌تر کند و باعث بشود که پاک کردن آن سخت‌تر شود.
 5. خشک کردن کامل: پس از پاک کردن لکه، فرش را به طور کامل خشک کنید. رطوبت باقی‌مانده می‌تواند منجر به شکل‌گیری لکه جدید یا رشد قارچ و باکتری‌ها شود.

پاک کردن مداد شمعی از روی موکت

پارچه را به مقدار کمی به مایع شوینده خیس کرده و با دقت مداد را پاک کنید. در نهایت، با یک دستمال خشک، موکت را تمیز کنید . این روش باعث حذف مداد شمعی از روی موکت می‌شود، اما حتماً قبل از استفاده از هر محلول شوینده، به دقت در یک قسمت کوچک از موکت تست انجام داده و اثر آن را بررسی کنید تا از هرگونه خسارت به موکت جلوگیری شود.

 1. مایع پاک کننده با استفاده از مایع ظرفشویی:

سپس یک قاشق چایخوری از مایع ظرفشویی را در یک پیاله آب حل کنید. پارچه یا اسفنج را به مقدار کمی از این محلول خیس کنید و با دقت مداد را پاک کنید. پس از این مرحله، با آب و دستمال خشک موکت را تمیز کنید.

 1. مایع پاک کننده صنعتی

برای حذف مداد شمعی از روی موکت با استفاده ازشوینده های صنعتی، شوینده را روی لکه بریزید و با دستمال نرم و خیس شده، به دقت مداد را پاک کنید. در انتها، موکت را با آب و دستمال خشک تمیز کنید.

نکته:

پیشنهاد می‌شود هر گاه از هر محلول شوینده‌ای استفاده می‌کنید، ابتدا در یک قسمت کوچک و پنهانی از موکت تست کنید تا از اثرات جانبی یا خسارت به موکت جلوگیری شود.

همیشه پس از پاک کردن مداد، محل را با دقت خشک کنید تا از آب مانده در موکت جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید: علت حساسیت به فرش ماشینی و راه های جلوگیری از آن

پاک کردن مداد شمعی از فرش

نتیجه گیری:

قبل از اقدام به پاک کردن لکه مداد شمعی از فرش، به دقت راهنمایی‌ها و دستورالعمل‌های موجود روی بسته‌بندی شوینده مورد استفاده را مطالعه کنید. انتخاب شوینده مناسب بخش مهمی از فرآیند پاکسازی لکه است. همچنین بهتر است به سرعت برای پاک کردن لکه اقدام کنید. لکه های قدیمی سخت تر پاک می شوند.

برچسب: پاك كردن لكه مداد شمعي از فرش، چگونه مداد شمعی را از فرش پاک کنیم؟، پاک کردن مداد شمعی از فرش