معتبرترین و بهترین قالیشویی کرج - قالی شویی کرج

خطوط ویژه

علت حساسیت به فرش ماشینی و راه های جلوگیری از آن

آیا فرش ماشینی حساسیت زا است؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از خرید یک فرش ماشینی جدید با مشکلاتی نظیر سرفه، عطسه، ابریزش از بینی و خارش بینی و چشم ها روبه رو شده باشید؟ اگر جواب شما بله است شما به احتمال قوی به فرش ماشینی جدید خود آلرژی دارید. برخی از علل اینکه افراد به برخی از فرش های ماشینی حساسیت دارند وجود نوع خاصی از الیاف بکار رفته در فرش و یا برخی مواد شیمیایی است.

حساسیت به فرش ماشینی

علت حساسیت به فرش ماشینی چیست؟

 • حساسیت به مواد شیمیایی:

برخی از افراد ممکن است به مواد شیمیایی مورد استفاده در فرش ماشینی حساسیت داشته باشند. مواد مورد استفاده می‌توانند شامل رنگ‌ها، فرمالدهید، الیاف لاتکس، چسب و غیره باشند. در صورتی که فرش با این نوع مواد ساخته شده باشد، ممکن است ایجاد حساسیت و عوارضی مانند تحریک پوست، خارش، قرمزی و ترشحات بینی را در افراد حساس به همراه داشته باشد.

 • آلرژی به گرده‌ها و عوامل آلرژی‌زا:

در برخی موارد، حساسیت به فرش ماشینی ممکن است ناشی از آلرژی به گرده‌ها، غبار، قارچ‌ها و عوامل آلرژی‌زا دیگر باشد که در فرش جمع می‌شوند. این ذرات می‌توانند با برخورد با بدن افراد حساس، باعث واکنش آلرژیک شوند. در صورتی که فرش به طور منظم تمیز نشود و میکروب‌ها، باکتری‌ها و عوامل الرژی زای دیگر در آن جمع شوند، این مواد می‌توانند باعث واکنش‌های حساسیتی شوند. همچنین در صورتی که فرش ماشینی با رطوبت مداوم مواجه شود و تهویه مناسب نداشته باشد، زمینه رشد قارچ ها فراهم می شود و ممکن است در افراد حساس به قارچ‌ها واکنش‌های حساسیتی نظیر خارش پوست ایجاد شود.

 • حساسیت به الیاف مصنوعی:

در برخی از افراد حساسیت به الیاف مصنوعی موجود در فرش‌های ماشینی وجود دارند. الیاف مصنوعی مانند نایلون و پلی‌استر ممکن است باعث تحریک پوستی و برخی واکنش های آلرژیک شوند.

بیشتر بخوانید: چگونه لکه نوشابه را از روی فرش پاک کنیم؟

علائم آلرژی به فرش های ماشینی چیست؟

 1. خارش و تحریک پوست: خارش یکی از نشانه‌های شایع حساسیت به فرش ماشینی است. شما ممکن است حساسیت و تحریک پوست در مناطقی که با فرش در تماس هستند، احساس کنید. این ممکن است به صورت خارش مزمن یا موقت باشد.
 2. قرمزی و التهاب پوست: اگر به فرش ماشینی حساس هستید، ممکن است پوست در ناحیه تماس با فرش قرمز و التهابی شود. این علائم معمولاً به همراه خارش هستند و ممکن است پس از تماس با فرش بروز کنند.
 3. ترشحات بینی و عطسه: برخی از افراد ممکن است به ذرات موجود در فرش ماشینی حساسیت داشته باشند. در نتیجه، ممکن است علائمی مانند آبریزش بینی، عطسه و سرفه را تجربه کنند.
 4. ضعف تنفسی و سختی در نفس کشیدن: در موارد شدیدتر حساسیت، ممکن است با تنگی نفس و احساس ضعف تنفسی مواجه شوید. این واکنش ممکن است به علت واکنش التهابی در مجاری تنفسی و تنگی آن‌ها ایجاد شود.
 5. خارش چشمی: برخی افراد ممکن است با مشکلاتی نظیر خارش، سوزش، قرمزی و احساس خشکی در چشمان مواجه شوند.
حساسیت پوستی به فرش ماشینی
حساسیت پوستی به فرش ماشینی

راه های جلوگیری از ابتلا به حساسیت ناشی از فرش ماشینی

 1. انتخاب فرش‌های با کیفیت: تلاش کنید فرش‌هایی با کیفیت بالا را انتخاب کنید. فرش‌های با کیفیت به ندرت از مواد آلرژی زا در بافت فرش استفاده می کنند و جنس الیاف بکار رفته در آنها کاملا استاندارد است.
 2. انتخاب فرش‌های طبیعی: فرش‌های ساخته شده از مواد طبیعی مانند پشم و پنبه اغلب کمترین ریسک حساسیت را دارند. اگر جزو افرادی هستسد که حساسیت های الرژیک در شما زیاد دیده می شود بهتر است از فرش‌های ماشینی استفاده نکنید و به جای آن از فرش‌های دست‌بافت با الیاف طبیعی استفاده کنید.
 3. شستشو و تمیز نگه داشتن فرش: فرش را به طور منظم شستشو دهید و تمیز نگه دارید. با از بین بردن گرد و غبار و جلوگیری از خیس ماندن فرش برای مدت طولانی زمینه رشد قارچ‌ها و باکتریها را فراهم نکنید تا احتمال بروز الرژی به حداقل ممکن کاهش یابد. شما با نظافت منظم میزان ذرات حساسیت‌زا را کاهش داده و احتمال ایجاد آلرژی را کاهش می‌دهید.

 

بیشتر بدانید: فرش وینتج (کهنه نما) چیست؟

 

حساسیت به فرش ماشینی
حساسیت به فرش ماشینی

نتیجه گیری:

مهم است بدانید که درمان حساسیت به فرش ماشینی بستگی به علت و شدت حساسیت شما دارد. بهتر است در صورت ابتلا با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا بتوانید برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین کند. پزشک شما می‌تواند با بررسی تاریخچه پزشکی شما و انجام آزمایش‌های لازم، روش‌های درمانی مناسب را تجویز کند. همچنین برای حذف عامل آلرژی زا در محیط اقدام کنید. برای جلوگیری از ابتلا به انواع حساسیت های ناشی از فرش های ماشینی بهتر است نظافت فرش را رعایت کرده و مانع از تجمع ذرات آلرژی زا در فرش شوید. شستشوی اصولی توسط یک قالیشویی معتبر می تواند تمام آلاینده های جمع شده در فرش را به شکل اصولی تمیز کند و  یکی از عوامل موثر در افزایش طول عمر مفید فرش می باشد.

برچسب: فرش ماشینی ضد حساسیت، حساسیت به فرش، فرش ضد حساسیت کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *