معتبرترین و بهترین قالیشویی کرج - قالی شویی کرج

خطوط ویژه

راهکارهایی برای افزایش طول عمر فرش

آیا می‌شود طول عمر فرش را افزایش داد؟

فرش‌ها، یکی از مهمترین و قدیمی‌ترین عناصر دکوراسیون داخلی هستند و کاربرد بسیار زیادی دارند. در بیشتر خانه ها لوازم و وسایل بسیاری روی آنها قرار می گیرد و در مقابل انواع الودگی و لکه را به خود جذب میکنند. از آنجا که جایگزین کردن فرش‌ها معمولاً با هزینه‌های قابل توجهی همراه است، افزایش طول عمر فرش می‌تواند برای افراد بسیار مهم باشد. برخی از موارد و اصول کلی برای رعایت در منزل و برخی برای زمان خرید فرش است تا فرش مناسبی با طول عمر مناسب انتخاب کنبد.
افزایش طول عمر فرش

روشهای افزایش طول عمر فرش

  •  شستشو و نظافت منظم:

شستشو و نظافت منظم فرش‌ها، از اصلی‌ترین روش‌ها برای حفظ و افزایش عمر آنها است. ذرات گرد و غبار، خاک و لکه‌های روی فرش باعث خراشیدگی و آسیب دیدگی فیبرهای آن می‌شوند. بنابراین، استفاده از مکنده‌های مناسب و مواد شوینده مناسب برای شستشوی فرش‌ها، ضروری است. همچنین، توصیه می‌شود هنگام شستشو از آب گرم استفاده نکرده و پس از شستشو، فرش را به طور کامل خشک کنید. شستشو و خشک نشدن صحیح علاوه بر لطمه زدن به سلامت فرش یکی از علت های زرد شدن ریشه فرش نیز می باشد. در صورتیکه امکان انجام فرآیند شستشو را به شکل اصولی ندارید و ممکن است فرش آسیب ببیند بهتر است از یک قالیشویی حرفه ای و مجاز کمک بگیرید.

  • جلوگیری از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید:

تماس فرش با نور مستقیم خورشید می‌تواند باعث آسیب به رنگ و الیاف فرش شود. بنابراین، توصیه می‌شود فرش را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید یا از پرده‌ها و یا روکش‌های محافظ برای فرش استفاده کنید همچنین می توانید محل قرارگیری فرش را طوری تنظیم کنید که نزدیک پنجره قرار نگیرد.در صورتی که قرار است فرش در نزدیکی پنجره‌ها قرار گیرد، می‌توانید از پنجره‌های دوجداره یا پوشش های محافظ پنجره برای کاهش تأثیر مستقیم نور خورشید استفاده کنید. نور خورشید همراه با گرما می‌تواند باعث فرسایش و سایش فیبرهای فرش شود. در مدت طولانی، این باعث کاهش عمر مفید فرش می‌شود و باعث خراشیدگی و ساییدگی آن می‌شود

  • جابجایی وسایل و مکان فرش:

با جابجایی مکان فرش در بازه‌های زمانی معین، می‌توانید فشار و فرسایش را به صورت یکنواخت بر روی فرش توزیع کنید و به عمر مفید آن کمک کنید. بسیاری از لوازمی که بر روی فرش قرار میگیرند نظیر مبلمان باعث آسیب به الیاف فرش می شوند. بهتر است وسایل خانه و یا فرش ها به شکل دوره ای جا به جا شوند تا یک قسمت از فرش آسیب نبیند.

  • قرار ندادن فرش ها در محیط های مرطوب:

قرارگیری فرش در مکان‌های مرطوب مشکلات بسیار زیادی را به بار می آورد. فرش‌ها به طور طبیعی قابلیت جذب آب را دارند و وقتی فرش ها در محیط های مرطوب قرار می گیرند، الیاف آنها آب را جذب می کنند و رطوبت را به مدت طولانی درون خود حفظ می کند. ماندگاری رطوبت به مدت طولانی منجر به پوسیدگی، رشد قارچ و باکتری‌ها در بیسن الیاف فرش، تفییر رنگ و بوی نامطبوع  فرش می شود.
افزایش طول عمر فرش

  • استفاده از جاروبرقی

استفاده از جاروبرقی به حفظ سلامت و زیبایی فرش کمک میکند. جاروبرقی با پاک کردن خاک و گرد و غبار از بین الیاف فرش طول عمر فرش را افزایش داده و از سایش و آسیب الیاف توسط گرد و غبار جلوگیری می کند. همچنین آویزان کردن فرش و ضربه زدن آهسته به آن میتواند به خارج شدن گرد و غبار از بین الیاف کمک کننده باشد. توجه داشته باشید که از اجسام گوشه دار و تیز برای ضربه زدن به فرش استفاده نکنید.

  • استفاده از فرش هایی با الیاف اکرلیک

بهترین نوع فرش ها فرش هایی با نخ اکرلیک هستند. بهتر است در زمان خرید به این نکته توجه داشته باشید و درباره آن پرس و جو کنید.

  • قرار ندادن فرش نزدیک به شوفاژ یا بخاری

قرار دادن فرش نزدیک بخاری ممکن است به خطر سوختگی، آسیب به الیاف فرش و تغییر شکل و تغییر رنگ آن منجر شود. بهتر است فرش ها را با فاصله از منبع حرارت و با تهویه مناسب قرار دهید تا آسیبی به بافت فرش وارد نشود و طول عمر آن افزایش یابد.
افزایش طول عمر فرش

نتیجه گیری:

افزایش عمر فرش‌ها به وابستگی به مراقبت و نگهداری مناسب دارد. با رعایت توصیه‌های مذکور می‌توانید عمر مفید فرش‌های خود را افزایش داده و از زیبایی و کیفیت آنها برای مدت طولانی‌تری لذت ببرید. جلوگیری از قرار دادن فرش در معرض نور مستقیم خورشید، جابه جایی دوره ای، حفظ رطوبت محیط در سطح مطلوب، شستشو و نظافت منظم می‌تواند به حفظ رنگ، جلوگیری از فرسایش و سایش، تغییر شکل و حفظ عمر مفید فرش کمک کند.
برچسب: راز افزایش طول عمر فرش، چطور فرش را برای مدت طولانی حفظ کنیم؟، افزایش عمر فرش، چگونه طول عمر فرش را زیاد کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *