معتبرترین و بهترین قالیشویی کرج - قالی شویی کرج

خطوط ویژه

روش شستشوی فرش کنفی در خانه

فرش کنفی و روش‌ نظافت آن

فرش ها به عنوان یکی از با ارزشترین و زیبا ترین لوازم در منزل انواع مختلفی دارند و از الیاف مختلفی بافته می شوند. بسیاری از افراد برای محل زندگی خود با توجه به سبک دکوراسیون، بودجه اولیه، رنگ و طرح مورد نظر خود را انتخاب می کنند. شاید برای شما هم جالب باشد بدانید که یکی از انواع فرش ها فرش های بافته شده از الیاف کنف است. این فرش ها که برای سبک خاصی از دکوراسیون بکار گرفته می شوند طرفداران خاص خود را دارند. درصورتی که از فرش های کنفی برای منزل خود استفاده می کنید باید با نحوه شستشوی فرش کنفی آشنایی داشته باشید. زیرا این فرش ها هم مانند سایر انواع فرش ها آلودگی ها را با گذشت زمان به خود جذب می کنند بنابراین نیازمند شستشوی اصولی و حرفه ای هستند.

شستشوی فرش کنفی

چگونه فرش کنفی را نظافت کنیم؟

فرش های کنفی یکی از انواع فرش ها هستند که الیاف طبیعی تهیه شده و با توجه به نوع رنگ آمیزی آنها در رنگ های مختلفی در بازار موجود هستند. این فرش ها با توجه به جنس الیافی که از آن ساخته شده اند بسیار حساس بوده و در صورتی که در معرض گرما قرار گرفته و یا مایعات بر روی آن بریزد ممکن است آسیب ببینند. لازم به ذکر است شستشوی این نوع از فرش ها نیازمند فرچه های مخصوصی است که بسیار نرم بوده و آسیبی به فرش وارد نمی کنند.  درصورتیکه بر روی فرش های کنفی شما لکه های قدیمی وجود دارد بهتر ایت که از یک قالیشویی معتبر در کرج، تهران و هر نقطه دیگری که ساکن هستید کمک بگیرید. زیرا پاک کردن این لکه ها دشوار بوده و ممکن است فرش ما آسیب جدی ببیند.  برای نظافت فرش کنفی باید:

  1. ابتدا خاک و گرد و غبار موجود روی فرش را پاکسازی کنید. برای پاکسازی می توانید از جاروبرقی کمک بگیرید. توجهداشته باشید که جارو را روی درجه متوسط بگذارید تا مکش بالا مشکلی در فرش شما ایجاد نکند.
  2. برس نرم و مخصوص شستشوی فرش کنفی را تهیه کنید. استفاده از برس های زبر می تواند برای فرش شما بسیار مضر باشد و به بافت آن آسیب وارد کند.
  3. در مرحله بعد یک شوینده مناسب تهیه کنید. توجه داشته باشید که حتما باید از شوینده های فرش کنفی استفاده کنید. زیرا این فرش ها بسیار حساس هستند و ممکن است سایر شوینده ها حتی در صورت ملایم بودن به آن آسیب برسانند. بعد از اینکه شوینده و برس مناسب را تهیه کردید شستشو را شروع کنید.
  4. فرش را با آب سرد خیس کنید و با شوینده مناسب و به آرامی شستشو دهید. لازم است بدانبد که وارد کردن فشار بیش از حد به فرش در زمان شستشو می تواند باعث آسیب رسیدن به فرش شود. بنابراین با حوصله و به آهستگی فرش را شستشو دهید.
  5. فرش را به طور کامل خشک کنید. برای خشک کردن فرش کنفی آن را در فضای باز و به دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید. تابش مستقیم نور خورشید برای فرش کنفی مناسب نیست.

شستشوی فرش کنفی

نکات مهم در زمان شستشوی فرش کنفی

  1. همواره پیش از شستشو، توصیه می‌شود محلول شستشو را بر روی بخش کوچکی از فرش خود تست کنید تا اطمینان حاصل کنید که برای فرش شما آسیبی ایجاد نمی شود.
  2. در هنگام خشک کردن، فرش را در معرض آفتاب مستقیم نگذارید تا از تغییر رنگ و آسیب به الیاف فرش جلوگیری شود.
  3. همچنین، بهتر است فرش را بر روی سطوح مسطح استفاده کنید. استفاده از این سبک از فرش ها برای برخی از قسمتهای خانه نظیر راه پله ها و یا قسمتهایی که پایه مبلمان ممکن است بر روی آن قرار گیرد مناسب نیست.
  4. در صورت نیاز به شستشوی عمیق‌تر، بهتر است از بکارگیری شوینده های قوی تر خودداری کنید و با یک قالیشویی معتبر و مجاز برای دریافت خدمات شستشو تماس بگیرید.
  5. مصرف اندک شوینده: هنگام شستشو، از مقدار اندکی از شوینده استفاده کنید. مصرف بیش از حد شوینده ممکن است باعث باقی‌ماندن مواد مختلف در فرش شود و به جای تمیز کردن به آن آسیب برساند.

شستشوی فرش کنفی

نتیجه گیری

برای شستشوی فرش‌های کنفی بهتر است از شوینده‌های مخصوص فرش کنفی استفاده کنید که به فرش آسیب نرسانده و کثیفی‌ها و لکه‌ها را حذف کنند. همچنین، حتماً نکات و راهنمایی‌های مربوط به شستشوی این فرش ها را رعایت کنید و از استفاده از شوینده های شیمیایی قوی و غلیظ که ممکن است به فرش آسیب برساند، خودداری کنید. هنگام شستشو، از مقدار کمی از شوینده استفاده کنید و به خوبی فرش را آبکشی و خشک کنید تا از رشد قارچ‌ها و باقی‌ماندن رطوبت در فرش جلوگیری کنید.

اگر فرش‌های کنفی شما دارای لکه های عمیق بوده و به نظافت حرفه ای تری نیاز دارند، بهتر است از خدمات قالیشویی حرفه‌ای استفاده کنید. کارشناسان متخصص می‌توانند از روش‌های حرفه‌ای و شوینده‌های مناسب برای هر نوع فرش کنفی استفاده کنند و بهترین نتیجه را به شما ارائه دهند. پیشنهاد می‌شود همیشه قبل از استفاده از هر شوینده جدید روی فرش‌های کنفی خود، تست آن را روی یک نقطه کوچک انجام دهید تا مطمئن شوید که به فرش آسیب نمی‌رسد و رنگ و بافت آن را به هم نمی‌زند.توجه به این نکته ضروری است که جنس الیاف بکار رفته در فرش برای تعیین روش شستشو بسیار مهم است.

برچسب: شستشوی فرش کنف، تمیز کردن فرش کنفی، چگونه فرش کنفی را تمیز کنیم