معتبرترین و بهترین قالیشویی کرج - قالی شویی کرج

خطوط ویژه

روش های کاربردی نگهداری از ریشه فرش

ریشه های فرش و اهمیت  نگهداری از ریشه فرش

فرش ها یکی از اجزای مهم و کاربردی در منازل ما هستند اما به دلیل قرارگیری به طور فزاینده ای در معرض آلودگی و آسیب قرار دارند. ریشه های فرش به دلیل رنگ روشن آنها بیشتر در معرض آلودگی قرار دارد و با توجه به محل قرارگیری آسیب پذیرترهستند. ریشه های فرش یکی از کلیدیترین بخش های فرش است که در صورت بروز آسیب  به آن ممکن است به از بین رفتن بافت فرش ختم شود و حتی در مواردی به دلیل پیشروی و تخریب بافت فرش نیاز به جایگزین کردن فرش می باشد. بنابراین اهمیت نگهداری صحیح از ریشه های فرش بسیار بالا است و لازم است تا اطلاعات دقیقی از روشهای نگهداری از ریشه فرش داشته باشید.

نگهداری از ریشه فرش

برخی از علل از بین رفتن ریشه

  • وجود رطوبت در محل ریشه ها

وجود رطوبت در محل قرارگیری فرش یکی از عوامل اصلی تخریب ریشه ها و از میان رفتن بافت فرش است. درصورتیکه فرش ها برای مدت طولانی خیس باقی بمانند و در محل مرطوب قرار بگیرند شروع به پوسیدگی میکنند و ریشه ها به علت حساس بودن زودتر از سایر بخش ها تخریب و پوسیده خواهد شد.

  • ایجاد پارگی در محل ریشه ها

در بسیاری از موارد مثل شستشوی غیر اصولی و یا جابجایی بدون دقت ممکن است ریشه های فرش در اثر کشیده شدن بیش از حد و یا برخورد با اجسام تیز مثل تیغ و یا میخ  ریشه ها آسیب دیده و پاره شوند.

  • سوختگی

در بسیاری از موارد ممکن است در اثر قرار گرفتن اجسام داغ مانند قابلمه و یا افتادن ذغال، سیگار و … ریشه های فرش آسیب ببیند. در بسیاری از موارد درصورتیکه میزان آسیب وارده به ریشه ها زیاد نباشد و قسمت بزرگی از بافت فرش آسیب زیادی ندیده باشد امکان ترمیم وجود دارد.

  • شستشوی غیر اصولی

در بسیاری از موارد بکارگیری شوینده های نامناسب و بسیار قوی در زمان شستشوی فرش در خانه ممکن است به آسیب به ریشه و در نهایت به پوسیدگی ریشه ها منجر شود. دیر خشک شدن فرش ها و ماندن رطوبت در بسیاری از موارد ممکن است زمینه ایجاد پوسیدگی را ایجاد کند.

نگهداری از ریشه فرش

روشهایی برای نگهداری از ریشه فرش

  •  کاور ریشه

استفاده از کاور ریشه میتواند خیال شما را یک بار برای همیشه راحت کند. کاورها از ریشه های فرش شما محافظت میکنند و مانع از ایجاد آسیب و یا پوسیدگی ریشه فرش می شوند. در زمان خرید کاور دقت کنید تا کاور استحکام خوبی داشته باشد و کل ریشه ها را پوشش دهد.

  • بافتن ریشه های فرش

یکی دیگر از روشهای نگهداری از ریشه فرش بافت ریشه فرش اسن. در این روش ریشه ها به روشهای مختلف مثل بافت دوگره، گره نخودی و زنجیره ای بافته می شوند تا از آسیب در امان بمانند.

  • دوخت لفاف

این روش یکی از روشهای قدیمی محافظت از ریشه ها است.جنس پارچه بکار رفته در دوخت لفاف نخی است. نحوه‌ی لفاف دوزی به این سورت است که ریشه ا در یک کاور از پازچه نخی قزار میگیرد و ذوطرف پارچه به فرش متصل میشود. پارچه نخی کمک میکند تا جریان هوا در بین ریشه ها در جریان باشد و مشکلی ایجاد نمی کند.

نگهداری از ریشه فرش

نتیجه گیری:

مراقبت از ریشه ها یکی از مهم ترین کارها برای حفظ سلامت فرش و استفاده طولانی مدت از آن است. برای این کار بهتر است از ابتدا به نگهداری از ریشه فرش توجه ویژه ای داشته باشید. با این حال در مواردی ممکن است زمینه آسیب به ریشه ها فراهم شود. در صورتیکه ریشه های فرش شما به هر علتی آسیب دیده است بهتر است خیلی زود برای رفع این مشکل و ترمیم ریشه ها اقدام کنید تا فرش های شما آسیب جدی نبینند. مجموعه قالیشویی خوشنام در کرج یکی از مراکزی است که کار رفوگری و ریشه زنی را به شکل حرفع ای و با کیفیت بالا اراده می نماید. این مجموعه در  عظیمیه، حصارک، ماهدشت، باغستان، فردیس و…آمداده ارائه خدمات می باشد.

برچسب: علل از بین رفتن ریشه فرش، ریشه های فرش را چگونه مرتب کنیم، محافظت از ریشه فرش، روش های جلوگیری از پوسیدگی ریشه فرش، چگونه از تخریب ریشه فرش جلوگیری کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *