معتبرترین و بهترین قالیشویی کرج - قالی شویی کرج

خطوط ویژه

مراحل و نکات خشکشویی فرش در خانه

خشکشویی فرش در منزل چگونه انجام می شود؟

شستشوی فرش ها در بسیاری از موارد با مشکلاتی مختلفی همراه است. بخصوص اگر این شستشو در خانه انجام شود. این مشکلات با گسترش روند آپارتماننشینی بیشتر هم شده است. نبود فضا برای شستشو و قرار دادن فرش برای خشک شدن برخی از مشکلات هستند. خشکشویی فرش در خانه می تواند در بسیاری از موارد راه حل مناسب و جایگزین شستشوی سنتی فرش ها باشد. خشکشویی به شما امکان برطرف کردن لکه های مختلف را بدون شستشوی فرش می دهد. اما در بسیاری از موارد هم ممکن است فرش نیاز به شستشوی عمیق داشته باشد. در این صورت بهتر است از یک قالیشویی معتبر در کرج کمک بگیرید.

خشکشویی فرش
خشکشویی فرش در خانه

مراحل خشکشویی فرش در خانه

قبل از خشکشویی فرش در خانه بهتر است لوازم مورد نیاز را فراهم کنید. شستشوی خشک فرش ها فرآیندی است که در آن از محلولهای خاص و یا مواد خشک بوسیله مقدار بسیار اندکی آب و در برخی از موارد بدون نیاز به آب انجام می شود.

 •  بهتر است فرش را به طور کامل جارو برقی بکشید تا تمام آلودگی ها و گرد و غبار از فرش خارج شود. بهتر است درجه مکش جاروبرقی را روی آخرین درجه تنظیم کنید تا فرش کاملا پاکسازی شود.
 • محلول یا پودر خشکشویی را از مراکز معتبر خریداری کرده و دقت کنید که درصد قلیایی بودن آن بالا نباشد تا آسیبی به فرش نرساند. بهترین حالت استفاده از پودرها و محلول خشکشویی بل PH خنثی است.
 • دستکش و ماسک خود را زده و پودر را روی فرش پخش کنید. برای پخش شدن بهتر می توانید از جارو استفاده کنید و پودر بیشتری روی لکه های فرش بریزید.
 • حداقل یک ساعت صبر کنید تا پودر آلودگیها و لکه ها را ازبین ببرد.
 • سپس کل فرش را با حداکثر توان جاروبرقی جارو کنید. در صورتیکه پودر ها به طور کامل جمع نشده بود دو بار این کار را انجام دهید.
 • بهتر است در زمان انجام کار جریان هوا و تهویه مناسبی در محیط وجود داشته باشد.
خشکشویی فرش
خشکشویی در فرش

نکته: درصورتی که از محلول شستشوی خشک استفاده می کنید اگر فرش بعد از تمیز شدن توسط محلول و پودر به طور کامل تمیز نشود و محلول و پودر در بین الیاف باقی بماند می تواند زمینه بروز آلرژی پوستی و تنفسی (برای برخی از افراد حساس) و همچنین رشد باکتریها را فراهم کند.

بیشتر بخوانید: برای رفع کوبیدگی فرش چه کنیم؟

مزایا و معایب خشکشویی فرش در خانه:

مزایا:

 1. خشکشویی فرش روشی آسان و سریع است
 2. نیازمند زمان طولانی برای خشک شدن نیست.
 3. هزینه های کمتری نسبت به شستشوی فرش در قالیشویی دارد.
 4. درصورت انجام دوره ای و منظم از ایجاد لکه های عمیق جلوگیری می کند.
 5. در صورتیکه رنگ فرش شما ثابت نیست این روش بسیار کارآمد است.
 6. در این روش نیازی به شستشوی کل فرش نیست و درصورت بروز لکه می توانید فرآیند خشکشویی را فقط بر روی لکه اعمال کنید.

معایب:

 1. در صورتیکه فرش ما دارای لکه های قدیمی و عمیق باشد این روش امکان پاکسازی کامل آنها را ندارد.
 2. درصورتیکه از پودر و یا محلول بی کیفیت و غیر استاندارد استفاده شود به الیاف فرش آسیب وارد می شود.
 3. این روش برای شستشوی انواع فرش مناسب نیست. فرش هایی با الیاف پشمی در اثر این نوع شستشو آسیب می بینند.
 4. درصورت پاکسازی نشدن کامل از بین الیاف زمینه بروز آلرژی و رشد باکتری ها ایجاد می شود.
خشکشویی فرش
خشکشویی در فرش

نتیجه گیری:

اگر فرش شما ارزشمند است و نیاز به مراقبت دقیق دارد، خشکشویی حرفه‌ای می‌تواند بهترین راه حل باشد .همچنین در صورتی که فرش شما بزرگ است و خشک کردن آن در خانه امکان پذیر نیست، این روش کاملا مناسب است. خشکشویی فرش در خانه نیازمند زمان و انرژی کمتری نسبت به شستشوی سنتی است و هزینه های انجام آن نیز نسبت به روش شستشوی سنتی کمتر می باشد.  به طور کلی، اگر فرش شما ارزشمند است و نیاز به تمیزی عمیق و حذف لکه‌ها دارد البته در صورتی که جنس الیاف آن پشمی نیست، خشکشویی فرش انتخاب مناسبی است. همچنین برای فرش های رنگ روشن نیز که شستشوی آنها در خانه دشوار است و امکان زرد شدن ریشه فرش و خود آن نیز وجود دارد خشکشویی روش مناسبی به حساب می آید.

برچسب: خشکشویی فرش در منزل، خشکشویی فرش و تابلو فرش، قیمت خشکشویی فرش، خشکشویی تابلو فرش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *