معتبرترین و بهترین قالیشویی کرج - قالی شویی کرج

خطوط ویژه

ترفندهای پاک کردن لکه چربی از روی مبل

چگونه لکه چربی را از روی مبل پاک کنیم؟

مبل یکی از وسایل داخلی مهم در هر خانه است و اکثر خانواده‌ها از آن برای نشستن و استراحت در طول روز استفاده می‌کنند. اما گاهی اوقات ممکن است لکه‌های چربی بر روی مبل بماند که ممکن است باعث ناراحتی و زشت شدن آن شود. در این مقاله، به شما نحوه پاك كردن لكه چربی از روي مبل را آموزش می‌دهیم.

پاك كردن لكه چربی از روي مبل

مراحل پاك كردن لكه چربی از روي مبل

ابتدا، لازم است که بدانید که پاک کردن لکه چربی از مبل به سه مرحله تقسیم می‌شود:

مرحله اول:

حذف اضافی کردن چربی ابتدا باید تلاش کنید تا حد امکان چربی اضافی را از روی مبل حذف کنید. این کار را با استفاده از کاغذ سفید یا کاغذ نوار آغشته به آب انجام دهید. اگر لکه تازه باشد، این روش می تواند به تنهایی کار کند.

مرحله دوم:

استفاده از شوینده خانگی استفاده از شوینده خانگی می تواند به شما در حذف لکه چربی از مبل کمک کند. برای تهیه شوینده خانگی، یک قاشق غذا خوری از سرکه سفید، یک لیوان آب و دو قاشق غذا خوری از پودر شستشوی دیش‌شو را در مخلوط کنید. این مخلوط را به محلی که لکه چربی روی مبل است، بریزید و به مدت حداقل یک ساعت روی آن بگذارید. پس از این کار، با استفاده از دستمال خشک لکه را پاک کنید.

مرحله سوم:

استفاده از شوینده صنعتی اگر شوینده خانگی به درستی کار نکرد، می توانید از یک شوینده صنعتی استفاده کنید. در این مورد، قبل از استفاده از شوینده، بهتر است روی قسمت کوچکی تست کنید.

پاک کردن لکه چربی از مبل، یکی از چالش‌هایی است که ممکن است در خانه‌ها روی دهد. لکه‌های چربی می‌توانند به راحتی روی مبل‌های چرمی، پارچه‌ای و یا سایر مواد قرار بگیرند. در این مقاله، به بررسی روش‌های مختلف پاک کردن لکه‌های چربی از مبل می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: گام های شستشوی مبل چرم در خانه

روشهای پاك كردن لكه چربی از روي مبل

این لکه‌ها معمولاً در اثر نوشیدن نوشیدنی‌های چرب و دارای روغن، استفاده از کرم و لوازم آرایشی، خوردن غذاهای چرب و غیره ایجاد می‌شود. برخی از روش های پاک کردن لکه چربی از مبل عبارتند از:

  • استفاده از ظرفشویی مایع

یکی از روش‌های ساده برای پاک کردن لکه چربی از مبل استفاده از ظرفشویی مایع است. برای این کار، یک قاشق چایخوری از ظرفشویی مایع را در یک لیوان آب داغ حل کنید. سپس با یک پارچه نرم و تمیز، این محلول را بر روی لکه چربی بمالید و به آرامی با حرکات دایره‌ای تمیز کنید. سپس با یک پارچه تمیز و خشک، محلول را پاک کنید و به خشکی بگذارید.

پاك كردن لكه چربی از روي مبل

  • استفاده از الکل

استفاده از الکل نیز یکی دیگر از روش‌های موثر برای پاک کردن لکه چربی از مبل است. برای این کار، یک قاشق چایخوری الکل را با یک قاشق چایخوری آب در یک لیوان مخلوط کنید. سپس با یک پارچه نرم و تمیز، محلول را بر روی لکه چربی بمالید و به آرامی با حرکات دایره‌ای تمیز کنید. سپس با یک پارچه تمیز و خشک، محلول را پاک کنید و به خشکی بگذارید.

پاك كردن لكه چربی از روي مبل

  • لکه برهای شیمیایی

این لکه برها به راحتی از فروشگاه ها قابل خریداری هستند و چگونگی کار با آنها به طور کامل بر روی محصول درج شده است. شما میتوانید با انجام گام به گام مراحل طبق دستور لکه را از روی مبل خود پاکسازی نمایید. بهتر است در زمان استفاده از لکه برهای شیمیایی از دستکش استفاده نمایید.

لکه بر شیمیایی برای مبل
لکه بر شیمیایی برای مبل
  • استفاده از اتو

این روش در صورتی که رویه مبل شما از جنس ابریشم است میتواند بسیار کاربردی باشد. یک برگه بر روی لکه قرار دهید و چند دقیقه اتوی داغ را روی آن قرار دهید. لکه به آسانی محو خواهد شد.

پاك كردن لكه چربی از روي مبل

  • مخلوط آب اکسیژنه و سرکه  

یکی دیگر از راه های پاک کردن لکه چربی از روی مبل استفاده از ترکیب آب اکسیژنه و سرکه است. توجه داشته باشید در صورتیه رنگ مبل های شما روشن است و یا جنس آن از چرم است میتوانید از ترکیب این محلول استفاده کنید. این ترکیب برای مبل های با رنگ تیره ممکن است تغییر رنگ ایجاد کند.

پاك كردن لكه چربی از روي مبل

  • پودر بچه

این پودر امکان جذب بالایی دارد. درصورت بروز لکه میتوانید سطح لکه را با پودر بچه بپوشانید و چند ساعت زمان به آن دهید.  سپس پودر را از روی لکه پاک کنید.

پاك كردن لكه چربی از روي مبل

آیا جنس مبل برای انتخاب روش پاکسازی مهم است؟

قطعا پاسخ به این سوال بله است. مبل های پارچه ای که به دلیل تنوع در رنگ و طرح طرفداران زیادی دارند احتمال بیشتری برای جذب آلودگی و گرد و غبار دارند. منافظ این نوع از پوشش برای مبل ها نسبتا بززگ است و آلودگی به صورت عمیق به بافت آن نفوذ میکند. بنابراین طبیعی است که پاکسازی ان دشوارتر است. در مقابل لکه های ایجاد شده بر روی مبل های چرمی آسان تر از مبل های پارچه ای پاک میشوند. منافظ موجود بر روی چرم بسیار کوچکتر از پارچه است و آلودگی را به صورت عمیق جذب نمی کنند.

 
نکاتی درباره پاك كردن لكه چربی از روي مبل
  1. توجه داشته باشید که از شوینده های خیلی قوی برای پاک کردن لکه های مبل ها استفاده نکنید. استفاده از این مواد ممکن است منجر به آسب رسیدن به رنگ پارچه یا ایجاد پوسیدگی در مبل شود.
  2. از آب زیاد استفاده نکنید و بعد از پاک کردن لکه سعی کنید تا حد امکان پارچه روی مبل را با دستمال خشک آبگیری کنید تا حداقل رطوبت باقی بماند. این کار از پوسیدگی مبل جلوگیری میکند.
  3. بهتر است برای پاک کردن لکه ها، مواد شوینده را به صورت ضربه ای روی محل لکه بزنید تا از پخش شدن لکه ها جلوگیری شود.

نتیجه گیری:

لکه چربی روی مبل یکی از مشکلات رایج در خانه هاست. این لکه ها معمولاً از چربی غذاها و نوشیدنی ها به وجود می آیند. برای پاک کردن این لکه ها نیاز به مواد شوینده و پاک کننده های خاصی و مهارت دارید. آشنایی با نوع لکه ها و مواد شوینده مناسب در کنار شناخت جنس مبل برای پاک کردن لکه ها بسیار با اهمیت است. در صورت تمایل برای دریافت خدمات خوشنام مجموعه مبل شویی و قالیشویی کرج میتوانید با شماره های ۰۲۶۳۴۲۱۵۹۹۰ و ۰۲۶۹۱۰۰۸۶۸۷ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *